Facebook ZŠ a MŠ Mšec

Naše škola v éteru

Kdo v úterý dopoledne poslouchal kladenské rádio Relax, neušla mu jistě informace, že tentokrát nebyl moderátor Dan Adam ve vysílacím studiu sám. Dopolední program totiž zpestřila svou návštěvou naše šestá a sedmá třída. A tak se éterem pěti frekvencí nesl kromě hlasu zkušeného moderátora i společný pozdrav a zpěv našich žáků. Během plného provozu se žáci dozvěděli, jak takové živé moderování rádia vypadá, jaká se zde vysílá hudba, v jaké vzdálenosti musí stát u mikrofonu a vyzkoušeli si i mluvení do něj. Před desátou hodinou byli přítomni i u živého vysílání zprávařky Alex, u něhož opravdu museli držet jazyk za zuby. (škoda, že to neumí i ve škole :) ) Další moderátor, Michal Pospíchal, který čekal na 12 hodinu se svou „Odpolední siestou“, pak žáky seznámil s technickým zázemím rádia a pobavil je různou úpravou jejich nahrávky.

Rozezpívaná skupinka děvčat, která svým projevem mile překvapila i Dana Adama (a následně je pochválil i na facebooku) pak zpívala i cestou do redakce Kladenského deníku, kam se přesunula skupinka z kroužku „Mladý redaktor“ a dalších pár zájemců. Sportovní redaktor Rudolf Muzika žáky seznámil s denním chlebem žurnalisty deníku a ukázal jim zalamování článků. Žáci si tak odnesli i několik cenných rad, které na „Mladém redaktorovi“ jistě příští rok zúročí. Fotky z exkurze naleznete zde.

Mgr. Petra Chytrá

Kolem nekolem na Vojtův mlýn

Obloha bez mráčku, příjemná teplota a nadšené očekávání 15 účastníků ze sedmé, osmé a deváté třídy zahájilo náš první školní cyklistický kurz. V pondělí 22. května jsme po menších logistických problémech naskládali kola do dodávky, my jsem naskákali do autobusu a vyrazili směr Rakovník, kde na nás čekalo dalších 24 bikerů z 1. základní školy. Společně jsme pak po vlastní ose vyrazili směr Čistá do rekreačního střediska Vojtův mlýn. Už cestou jsme potrénovali výměnu prasklé duše, ošetřili Jirkovi odřené koleno a někteří se teprve učili pracovat s přehazovačkou. Cestou jsme sledovali výkony žáků a následně je rozdělili do tří výkonnostních skupin.

Po obědě a krátkém odpočinku žáci vyrazili po družstvech na odpolední vyjížďku najezdit další kilometry. Večer pak mnozí využili nabídku sportovišť místního areálu a své ušlapané nohy ještě protáhli při hraní fotbalu, nohejbalu a volejbalu. Dlouho do noci si pak sdělovali zážitky z prvního dne.

Vyspaní dorůžova, posilnění vydatnou snídaní a se sluníčkem v zádech jsme druhý den vyrazili na celodenní výlet. První skupina se vydala v čele s paní učitelkou Peškovou a Vorlovou na technicky náročnou trať na Javornici. Při překonávání několika brodů se žáci přesvědčili, že podcenit technický stav kola by se v tomto případě opravdu nevyplatil :)

Druhé družstvo vyjelo společně s „Chytrou dvojicí“ vstříc zámku Chyše. Někteří zhltli připravené balíčky se svačinou už během dopoledne, a tak se v pivovarské restauraci odměnili vydatným obědem. S přibývajícími kilometry přibýval i nářek na bolest nohou a sedacích partií, ale nakonec šťastně dojeli zpátky s číslem 60 km na tachometru.

Pan učitel Vrána se vydal se skupinkou na hrad Krakovec a pokořil i dosavadní rekord ujetých kilometrů třetího družstva při celodenním výletě. Na 28 našlapaných kilometrů můžou být cyklisté určitě pyšní. Den jsme zakončili opékáním buřtů a v táboře byl večer klid nezvykle brzo.

Ve středu ráno jsme opět nasedli na kola (někteří s útrpným výrazem ve tváři) a vyrazili směr Rakovník. I tentokrát někteří provětrali svou sadu na lepení, ale vidina oběda a postele poháněla naše účastníky rychleji než prve. Nás opět čekalo nakládací martyrium a cesta do Mšece. Doma se pak mohli žáci pochlubit opravdu pěknými výkony: 1. skupina 122 , 2. skupina 120 a 3. skupina 76 ujetými kilometry. Fotogalerie zde. 

Mgr. Petra Chytrá

Poplach ve škole a Den Země

S Andersenem do říše pohádek

Sněhová královna, Císařovy šaty, Statečný cínový vojáček nebo třeba Malá mořská víla. Kdo by neznal pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Tento slavný pohádkář se narodil před více jak 200 lety 2. dubna ve městě Odense. Kromě toho, že byl tento den vyhlášen Mezinárodním dnem dětské knihy, nocují v předvečer výročí tisíce dětí v knihovnách, ve školách a klubovnách při akci Noc s Andersenem. I naše škola se letos připojila k dalším 1 700 registrovaných míst a v podvečer 30. března přivítala téměř padesátku spáčů. Byli jsme tak zřejmě první školou v republice, která si připomněla tohoto dánského velikána.

Pro žáky třetích až šestých tříd si paní učitelky Chytrá, Kvapilová, Skleničková a Trachtová připravily opravdu bohatý program v podobě her, kvízů, divadla, kreslení a čtení. Účastníci byli rozděleni do čtyřech skupin a postupně navštívili jednotlivá stanoviště.

Letošní Noc s Andersenembyla věnována hrdinům z komiksu Čtyřlístek, a tak se děti seznámily s Fifinkou, Bobíkem, Pinďou a Myšpulínem a obyvatele vesničky Třeskoprsky si namalovali. Letos také oslavil 20leté výročí Harry Potter, a tak i jemu bylo určeno jedno stanoviště. Děti se zde doslova vžily do kůže tohoto slavného bradavického čaroděje. Další skupinka se seznámila s Andersenovým životem a dílem, aby si na další zastávce vyzkoušela dramatizaci jedné z jeho pohádek. Po splnění všech úkolů si žáci zalezli do svých spacáků a usínali společně se Čtyřlístkem, Harrym nebo Andersenem. Někteří usnuli záhy, ale pár nocležníků zakončilo své dobrodružství dlouho po půlnoci.

Ráno žáci připravili třídy k výuce, společně se nasnídali a jako vzpomínku na letošní Noc si odnesli pamětní list a pohled. Mnozí z nich pak po návratu ze školy doháněli probdělou noc odpoledním šlofíkem. Fotogalerie

Mgr. Petra Chytrá

 

Den naruby aneb V kůži učitele

Když se řekne Den naruby, všichni si představí, že máme nosit všechno oblečení rubem navrch. Také by to šlo, i když bychom možná sklidili posměch ostatních. Naše základní škola si ale tímto dnem připomněla narození učitele národů Jana Amose Komenského. Žáci deváté třídy si v úterý 28. března vyzkoušeli, jaké to je být učitelem a usedli za katedry místo našich kantorů.

Rozdělili jsme se na pět skupinek, vybrali si hodiny a připravili učební materiály. Některé třídy byly hodné, ale někde žáci dostali i poznámku. Zvládnout zlobivce bylo obtížné, došlo dokonce i na trestání kliky. Den naruby bavil nejen nás coby „nové učitele“, ale i žáky, z nichž někteří prosili, zda bychom je neučili ještě další dny.

Myslíme, že Den naruby sklidil velký úspěch. Na konci dne jsme se shodli, že učení sice nebylo nejlehčí, ale bylo to zábavné, a někteří z nás se utvrdili ve výběru učitelského povolání.

Příštím „učitelům“ Dne naruby přejeme hodně štěstí a pevné nervy! Fotografie z našich hodin najdete zde.

 

žáci 9. třídy  

Detektivem snadno a rychle 

Máte dobrý zrak, sluch, pozorovací schopnosti, intuici a umíte dobře anglicky? Ano? Tak to jste jistě vypátrali vraha půvabné Sylvie Kay! Své detektivní i jazykové znalosti si mohli žáci druhého stupně vyzkoušet při sledování anglického divadelního představení The Detectives, se kterým nás v úterý  návštivil divadelní soubor The Bear Theatre. 
Rozpletení záhadné vraždy v milostném trojúhelníku Michaela, Christophera a Sylvie, která zemře během kabaretního vystoupení, se některým žákům nakonec podařilo a odhalili správného pachatele. Jméno vraha však neprozradíme, abychom další diváky neochudili o toto napínavé pátrání :) 
Také první stupeň si procvičil svou slovní zásobu angličtiny a drželi palce Jackie, kterou chtěl sníst obr v pohádce The Jackie and the Giant. 

 

 

 

Úspěch v soutěži cizích jazyků

Celkem šest žáků ze 7. a 9. tříd se zúčastnilo 22. února v rakovnickém Klubu DDM soutěže v angličtině. Druhou příčku kategorie II. A obsadil náš žák devátého ročníku Vojta Keder. Vojtovi gratulujeme a ostatním účastníkům děkujeme za účast.

Preventivní programy pro 2. stupeň

V rámci prevence sociálně patologických jevů se v únoru na naší škole uskutečnilo několik preventivních programů pro žáky 2. stupně. Z programu "Etické dílny" nás navštivila lektorka Radmila Sýkorová. Žáci devátého ročníku se učili v rámci programu "Morální bludiště" rozhodovat a nést důsledky za svá rozhodnutí, osmáci diskutovali o svých předsudcích vůči různým etnickým i náboženským skupinám a sedmý ročník se věnoval tématu přátelství. Několik fotografií z programů naleznete v naší fotogalerii.  

 

Vikingové ve Mšeci

V lednu doplula do naší tělocvičny vikinská válečná loď, drakkar. Ačkoliv byli vikingové známí především jako skandinávští mořeplavci, kteří podnikali loupežné cesty do jižní a západní Evropy, nepřijeli k nám do Mšece loupit, ale seznámit nás se svou kulturou a tak trochu vyvrátit mýty, které o nich kolují. Z Pardubic  k nám opět  zavítala umělecká agentura "Pernštejni".
Divákům od prvních až devátých ročníků popsali svou kulturu, oblečení, své výpravné cesty i výzbroj. Na názorných ukázkách vyvrátili ztvárnění vikingů s rohatými přilbicemi a kulatými sekerami. Na okamžik se vikingy stali i někteří naši žáci, kteří si pod vedením zkušených válečníků vyzkoušeli s mečem a štítem v ruce bojovné vikinské strategie. Fotogalerie zde

 

Na facebookových stránkách Vám chceme ukazovat aktuální dění ve mšecké škole a školce. Objeví se tu také informace o akcích v obci. Sem tam budete moci nahlédnout i do ostatních škol. Občas přidáme články, odkazy či obrázky, které zaujaly nás.